Menu
Skip Navigation Links
Najnowsze wiadomości
Nasze Wydawnictwa
Kontakt
Zarząd
Historia
Galeria
Kronika Wydarzeń
Skip Navigation Links
Wszystkie
Wieczory Literackie
Wiosny Poetyckie
Jesienie Poetyckie
Wieczory Wspomnień
Promocje Książek
Opłatki Poetyckie
Nasze wiersze
Skip Navigation Links
Wszystkie
Patriotyczne
Religijne
Satyryczne
Okolicznościowe
Powrót
Sunday, September 28, 2014
CZYTANIE OŚWIECA

                                                            CZYTANIE  OŚWIECA

"CZYTANIE   OŚWIECA" - pod takim hasłem 21 września 2014 r. w Saskatoon,  Saskatchewan w Kanadzie w sali parafialnej kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odbył się Kiermasz Polskiej Książki. Jego inicjatorka Bożena Pawłowska-Kilanowski ( członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyznie w Londynie) po przywitaniu wszystkich zebranych podziękowała współorganizatorom tego polonijnego wydarzenia. Słowa podziękowania były też skierowane do wielu osób, które dostarczyły na kiermasz swoje książki        ( nowe i używane). Oklaskami podziękowania wynagrodzono panią Marię Indyk, która jako pierwsza         ( dwa miesiące wcześniej) przekazała pierwszą część swego rodzinnego księgozbioru.

Różnorodność tematyczna książek była interesująca. Nie zabrakło dzieł klasycznych, pięknych wydań albumowych, książek historycznych, przyrodniczych, geograficznych, przygodowych, literatury pięknej, fantastycznej, bajek dla dzieci, nawet fraszek i książek kulinarnych. Najnowszymi w sensie "najmłodszymi", (pachnącymi świeżym drukiem) książkami  były niedawno wydane w Polsce dwie pozycje  wydawnictwa Melanż -  "Michasia" i "Celestyna" - Haliny Godeckiej. Było też kilka książek o wartości antykwarycznej, które także znalazły swoich miłośników.

Uczestnicy kiermaszu mogli książkę sprzedać/kupić, wypożyczyć lub podarować. Wszystkie podarowane książki  stworzyły "zaczyn" do powstającej przy parafii polskiej biblioteki. Bożena Pawłowska-Kilanowski wyjaśniła ideę i zasady nieodpłatnego przekazywania książek tzw: BOOKCROSSING.                                         Ta niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa znalazła wśród obecnej Polonii duże zainteresowanie i stworzono także DZIAŁ PRASY (tygodniki, miesięczniki...), z którymi chętnie podzielą się jej stali prenumeratorzy.

Podczas odczytu prelegentka zaznaczyła, że Kiermasz Książki jest zorganizowany w ROKU  CZYTELNIKA     i jego głównym celem jest promowanie czytelnictwa. Podała smutne fakty, wynikające                                z przeprowadzonych badań polskiego czytelnictwa (badania pracowników Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej) i tak w roku 2012 , osób powyżej 15 lat nieczytających w ogóle było w Polsce aż  60,8 %. Kiermasz zorganizowano także , aby uczcić  650 lat działań na rzecz książki. Sześć i pół wieku temu w Polsce pojawił się "stacjonariusz" czyli osoba, która pełniła zarazem trzy funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie    i rozprowadzanie ksiąg , wówczas jeszcze pisanych ręcznie. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12-go maja 1364 r, w którym ustanowił Studium Generale czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński).

W Saskatchewan nie ma polskiej księgarni, można jedynie wypożyczyć polskie książki z biblioteki publicznej, oferujące dział polski. Zatem kiermasz ten stał się okazją, aby osoby posiadające bogate biblioteki domowe mogły podzielić się z innymi.

Wspomniano także o inicjatywie prezydenta Polski - Bronisława Komorowskiego, pod którego to patronatem 6 września br. odbyło się w Polsce już po raz trzeci  tzw: NARODOWE  CZYTANIE. Wzmianka o tym, że w Krakowie odbyło się to w ramach akcji : "Czytanie na Barbakanie" wywołała refleksję, by może tak urządzić w najbliższej przyszłości  - "Polaków czytanie w Saskatchewanie". Cytując prezydenta Polski, który w tym roku zachęcał do czytania Trylogii  Henryka Sienkiewicza, nawiązując do tych dzieł podkreślił , byśmy pamiętali o tym , iż  "najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę".

Artystycznym akcentem dekoracyjnym podczas trwania Kiermaszu Polskiej Książki były dwa obrazy Erica Świąteckiego, zatytułowane: "Pierwsza książka" i "Student" ( www.artistunderdog.com) oraz rzeźba w wosku polonijnej artystki Elizabeth Yonza (www.painter-sculptor-restorer.com) zatytułowana: CZYTANIE  OSWIECA.

Wiersz  - " W ROKU CZYTELNIKA " - Bożeny Pawłowskiej - Kilanowski pięknie wyrecytowała 8-letnia Ola Zatorska, za co w podziękowaniu otrzymała wybraną przez siebie książkę. Dla wszystkich zebranych była szansa wygrania jednej z trzech nagród książkowych. Serwowano kawę i ciasto domowego wypieku,         z czego dochód jak każdej niedzieli był przeznaczony na fundusz Szkoły Polskiej w Saskatoon.

Miłe komentarze na temat Kiermaszu potwierdziły słuszność organizacji tego literackiego przedsięwzięcia – niektórzy oceniali go jako prawdziwe wydarzenie kulturalne.  Najbardziej potwierdziły to wypowiedziane z uśmiechem słowa jednego z uczestników, zaopatrzonego   w stos książek: "no, teraz zacznę czytać". Można było wyczuć atmosferę budowania papierowych mostów, takich nie do zdarcia mostów.                                                                                                 

                                                                                                    " AKaPit "

     

                                           W     R O K U       C Z Y T E L N I K A

 

          POZWÓLMY   KSIĄŻCE  ODDYCHAĆ,

          PRZEWRACAJĄC   JEJ  STRONICE.

          NIE  TRZYMAJMY  JEJ  NA  STRYCHACH,

          SKORO   WIEDZY   JEST   MENNICĄ.

 

          WIEDZA   Z   KSIĄŻKI    POBIERANA

          TO  BOGACTWO   TWEGO   ŻYCIA,

          WTEDY ,  KIEDY   JEST  CZYTANA

          STAJE   SIĘ  WIELKĄ   SKARBNICĄ.

                                                                - Bożena Pawłowska-Kilanowski      2014 r

Powrót
Kalendarz Wydarzeń
<February 2021>
SuMoTuWeThFrSa
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28123456
78910111213
Najbliższe wydarzenia
Najnowsza Galeria

Autorzy
Skip Navigation Links
Wszyscy
Alina Szymczyk
  
Andrzej Chojnowski
  
Anna Marzena Konarska
  
Anna Waluś Sikoń
  
Antoni Bosak
  
Barbara Pastucha
  
Barbara Smykowska
  
Barbara Żubrowska
  
Beata Dudek
  
Beata Korzeniak
  
Bogusław Pacer
  
BOŻENA PAWŁOWSKA-KILANOWSKI
  
Dariusz Redliński
  
Eleonora Przybyło Trzpit
  
Elżbieta Idziak
  
Elżbieta Oliwkiewicz – Allen
  
Elżbieta Stępień
  
Ewa Bielicki
  
Ewa Kaczmarczyk
  
Ewa Michałowska – Walkiewicz
  
Ewa Sporna
  
Gitta Rutledge
  
Henryk Musa zamieszkały w Polsce
  
Hubert Kowalewski
  
Jan Żółtek
  
Janina Malicki
  
Janusz Kliś
  
Janusz Piotr Kowalkowski
  
Jerzy Kowalewski
  
Jerzy Woldański
  
Józef Maciasz – Broda
  
Katarzyna Dominik
  
Katarzyna Murawska
  
Leszek Boldyga
  
Maria Mili Purymska
  
Maria Madetko
  
Marianna Soroborska
  
Natalia Poneta Piekarska - zamieszkała w Polsce
  
Regina Nachacz
  
Rita Legumina –Dwernicka
  
Robert Paweł Redliński
  
Robert Wołczyński
  
Urszula Brynda
  
Wiesława Sykut Grzywacz
  
Władysław Janusz Obara-zamieszkały w Polsce
  
Honorowi czlonkowie
Andrzej Maciej Zarębski
  
Władysław Panasiuk
  
Wszelkie prawa zastrzezone